Egzamin z języka obcego (angielskiego, niemieckiego lub francuskiego) – 29. sierpnia 2017 r., godz. 10.00 w budynku Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych GUMed.
Zasady egzaminu i naliczania punktów za znajomość języka obcego (egzamin wstępny)
Egzamin z języka obcego obejmuje część pisemną i rozumienie ze słuchu.
Część pisemna
Część pisemna złożona jest z 4 zadań.
• Zadanie pierwsze weryfikuje znajomość struktur gramatycznych i słownictwa kandydatów na poziomie B2 / C1. Struktury gramatyczne sprawdzamy w formie parafrazy zdań. Zagadnienia gramatyczne obejmują między innymi: składnię, czasy, stronę bierną, mowę zależną, zdania warunkowe, czasowniki modalne, układanie pytań.
• Drugie zadanie („cloze test”) polega na zrozumieniu tekstu z lukami i wstawieniu brakującego słowa, aby tekst był poprawny pod względem gramatycznym i logicznym.
• Trzecie zadanie sprawdza znajomość słownictwa i zasady słowotwórstwa. Derywacja wyrazów za pomocą formantów słowotwórczych.
• Czwarte zadanie to tłumaczenie z języka polskiego na język obcy najczęściej używanych wyrażeń związanych ze studiowaniem, uczelnią, strukturą organizacyjną uczelni, badaniami naukowymi i pracą naukową.
Liczba punktów do zdobycia: 60
Rozumienie ze słuchu.
• Ta część egzaminu polega na wysłuchaniu 2 nagrań i wykonaniu zadań typu: prawda / fałsz, udzieleniu krótkich odpowiedzi na pytania związane z treścią, uzupełnieniu streszczenia nagrania brakującymi informacjami.
Liczba punktów do zdobycia: 20
Punktacja łączna: 80 punktów
Zaliczenie testu według ogólnych procentowych kryteriów zaliczania obowiązujących w
Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (patrz Regulamin Studiów § 18).
Uzyskane procenty są przeliczane na punkty wg skali przyjętej przez Kolegium Studiów Doktoranckich:
0-5 pkt. tj.
Punkty / procenty
0,5 / 60-63
1,0 / 64-67
1,5 / 68-71
2,0 / 72-75
2,5 / 76-80
3,0 / 81-84
3,5 / 85-88
4,0 / 89-92
4,5 / 93-96
5,0 / 97-100
Punkty za znajomość języka obcego kandydat może zdobyć także na podstawie certyfikatów wydanych przez ogólnokrajowe szkoły językowe najdalej dwa lata wstecz (nie uznajemy certyfikatów uzyskanych wcześniej niż dwa lata przed przystąpieniem do kwalifikacji na SD)
Certyfikaty, które mogą być uznane za potwierdzenie niezbędnych umiejętności, a uzyskany tam wynik przeliczony na punkty
- z języka angielskiego:
1) FCE ocena: B
2) CAE i CPE – bez względu na ocenę
3) TOEIC (od 605 punktów wzwyż )
4) TOEFL (od 513 punktów wzwyż)
5) IELTS (powyżej 5.5 )
6) TELC ENGLISH C1 (zwolnienie od 240 pkt. )
- z języka niemieckiego:
1) Zertifikat B2 (ZD plus)
2) DSD II
- z języka francuskiego:
1) DELF (co najmniej B2)
2) DALF (bez względu na ocenę)
Potwierdzenie poziomu B1 może być brane pod uwagę tylko w przypadku uzyskania rezultatu powyżej 80 . Za egzamin zdany na poziomie 80-90 % Kandydat otrzymuje 0.5 pkt., za 90-100 1 punkt.
Certyfikaty instytucji lub uczelni, poświadczające znajomość języka obcego na niższym poziomie lub certyfikaty, które nie są należycie opisane, tj. nie dostarczają informacji pozwalających na interpretację i porównanie wyników zgodnie z wymogami Rady Europy o poziomie biegłości językowej – The Common European Framework of Reference for Languages (CEF or CEFR) nie będą brane pod uwagę.
Zapraszamy na stronę www.spnjo.gumed.edu.pl
Stronę redagują:
Beata Cygan
Ewa Kocik